Rádi bychom rozšířili a dále zkvalitňovali naše služby. Budeme rádi, když naše snažení podpoříte jakýmkoliv darem na

účet č. 5314555001/5500

V případě zájmu o vystavení potvrzení daru se na nás neváhejte obrátit.

vyhledávání
Fér podnikatel

přihlášení člena
nové členství
Anketa
Už jste někdy naletěli?
 

rady pro spotřebitele

Výběr, předvedení a koupě nového zboží

vyber-predvedeniPořídit si nové zboží, ať již elektroniku či automobil, je zcela jistě radostí pro každého. Jaké konkrétní zboží si ale v dnešní době vybrat, když je trh „zahlcen“ tolika prodávajícími s různými alternativními druhy zboží, které jsou například i levnější. Levnější ale mnohdy neznamená lepší. A to je základ našeho nákupu. Na co si dát pozor, jestli je cena vždy rozhodující nebo jestli máme vždy stejné služby u prodávajícího? Čtěte dál, neboť odpověď na tyto otázky naleznete právě v tomto letáčku.

 

Záruční lhůty

mobilPravděpodobně se každému z nás někdy něco porouchalo nebo se na zakoupené věci (hodinky, kočárek, mp3 přehrávač a mnohé další) objevila po určitém čase od naší koupě nějaká závada. Například obuv, kterou jsme si zakoupili před půl rokem, se nám začíná „rozlepovat“, či tričko, které jsme měli jednou na sobě, se nám za čas začíná párat. „Objeví se“ něco s čím jsme nepočítali a co jsme ani od zakoupené věci neočekávali, že by se mohlo stát. Nejčastěji se setkáváme s vadami v/na mobilech, počítačích, na zmíněných botách, ale může se jednat i vzniklou vadu na provedené opravě nebo zhotovené věci. Když se taková vada, kterou jsme my naším přičiněním nezpůsobili a nejedná se ani o vadu vzniklou běžným opotřebením, objeví, tak vadnou věc nejčastěji reklamujeme. Jak je to ale dnes se záručními lhůtami? Jsou nebo nejsou a jak dlouhé jsou? Dozvíte se v následujících řádcích.

Nákup použitého zboží

K nákupu použitého zboží dochází především v bazarech a zastavárnách. Můžeme se s ním ale setkat např. i při prodeji oblečení v tzv. sekond handech. Ačkoliv je tento způsob prodeje velmi oblíbený, přináší s sebou četná rizika, o nichž pojednává tento text. Zároveň se zaměříme i na časté triky, které jsou s prodejem použitého zboží spojeny.  

Spotřebitelský úvěr a leasing

(Zá)půjčka, nebo úvěr?

Přestože v hovorové češtině běžně zaměňujeme slova půjčka a úvěr, nejedná se o pojmy totožné. Smlouvou o půjčce, resp. zápůjčce (jak ji nazývá nový občanský zákoník-zákon č. 89/2012 Sb.) přenechává jedna strana druhé na určitou dobu zastupitelnou věc. Předmětem tedy může být i nepeněžité plnění. Smlouvou o úvěru se oproti tomu jedna strana zavazuje, že teprve v budoucnu poskytne druhé straně peněžní prostředky (nepeněžitý úvěr nepřichází v úvahu). Úvěr byl do konce roku 2013 upraven v obchodním zákoníku, jelikož bývá zpravidla poskytován v obchodním styku. V současné době je úvěr upraven novým občanským zákoníkem, který upravuje komplexně všechny majetkové vztahy – jak mezi občany, tak mezi podnikateli.  

Aby se energie neprodražila

Tito zprostředkovatelé sledují pouze svůj prospěch a své provize – výdělek za každou cenu. Ale spotřebitele to může stát hodně vydaných peněz místo úspor. Někteří spotřebitelé se nechali obelstít například zprostředkovatelem, který tvrdil, že je ze společnosti ČEZ, což se ukázalo jako lživé tvrzení. Podvedení nakonec museli platit podle nové smlouvy vyšší cenu a ještě třeba deaktivační poplatky. Z pohledu právní teorie sice jde o podvody ve smyslu trestního zákoníku, zejména, když tímto způsobem zprostředkovatel napálí větší množství klientů, ale jejich prokazatelnost je vždy velmi komplikovaná.

Více článků...


region

EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI